Adil Kullanım Kotası Ne Kadar Adil?

Adil kullanım kotası ve yeni adıyla adil kullanım noktası (AKN) servis sağlayıcılar tarafından tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesi için yapılan bir uygulama imiş.  Ayın 15 veya 20’sinden sonra birçok kişinin internet kullanamamasına sebep olan bir uygulama aslında. 8 mbit, 16 mbit veya daha fazla olan hızlardaki internetiniz bu uygulama sayesinde 3 mbit veya daha düşük bir hıza düşüyor fakat bizce sadece hız düşmüyor kalite de düşüyor, internette sayfa açamaz hale geliyorsunuz. Vatandaştan yüzlerce lira aldıkları halde altyapıyı geliştirmeyen servis sağlayacıları nedendir bilinmez böylesine saçma bir uygulamaya başvuruyor. Aslında kararı alan BTK yani Bilgi Teknolojileri Kurumu ve tüm servis sağlayıcıları da bunu uygulamak durumunda. Avrupa’da çok daha hızlı ve kaliteli internet kullanılırken bizim hak ettiğimiz bu olmamalı.

Sizlere bu AKN’nin ne kadar da gereksiz ve saçma bir uygulama olduğunun sebebini aktarmak istiyoruz. Sınırlandırılan bir şey mutlu da etmez faydası da olmaz. İnternet kullanıcılarının memnuniyeti ülkemizde kimsenin umrunda değil çünkü maalesef ki servis sağlayıcı ülkemizde tekel. Türkiye’de kullanıcılar hıza aç ve verilen AKN limitlerini de sürekli indirme yaparak doldurmaya çalışıyor. Böyle bir limit olmasa ve iyi bir hız olsa, kota olmasa insanlar bir yerden sonra indirme yapmaktan da sıkılacaktır. Herhangi bir limit olmadığında da insanlar daha özgür olacak ve gerektiği kadar internet kullanacaktır. Kısıtlı bir internet olduğu için bu şekilde davranılıyor ve internet açlığı da devam ediyor.

Ev içinde, işyeri içinde birkaç kişi olduğunda ve günde birkaç video bile izlendiğinde limit 2 hafta gibi bir süre içinde dolmakta ve hızlar düşmektedir. Kim ne derse desin bu şekilde hızın düşmesi internetin kalitesizliğidir. Nereye kadar böyle gider bilinmez ama bu uygulamaya son verilmeli, özgür internetin önü açılmalıdır. Umarız ki operatör üzerinden 4.5 G mobil internet çok daha uygun fiyatlarda ve koşullarda olur da insanlar daha özgür bir şekilde internet kullanabilir.

adil-kullanim-kotasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir