[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  

Yazar Mesaj   #18906  25-01-2010 13:31 GMT+2 saat  

moonlight

Admin

Tecrübe Puanı.: 96%
Ruh Hali: Neþeli
Mesaj 4213
Ülke:
Meslek: gecelerin adamı :))
Facebook'ta Paylaş
Açıköğretim ÜNiversitesinde yeni açılan 2 yıllık bölümler ve 4 yıllık bölümler neler Hangileridir? Bölümlerde Hangi Dersler Görülür Görülecektir? Açıköğretim Bölümlerini Okuyunca Diplomamızda Açıköğretim Yazarmı? Diplomada Açıköğretim Yazacak mı? Edebiyat Felsefe Sosyoloji Bölümlerinden Mezun Olup Öğretmen Olma Şansımız Varmı? Öğretmen Olunur mu? gibi soruların cevapları burada !!

ADALET ÖNLİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Programın amacı, çağdaş ve evrensel değerler ışığında, yargı örgütünde temel hukuk bilgisine sahip ara insan gücü gereksinimini karşılayabilecek kuramsal bilgi altyapısı olan, bu bilgiyi kullanabilen ve teknolojiyi izleyebilen öğrenciler yetiştirmektir.

Hakim ve savcılara yardımcı eleman sağlama ile birlikte ceza ve infaz kurumlarında ve adalet hizmetleri bünyesinde kamu ve özel sektörde çalışan veya çalışmak isteyen personelin uzaktan öğretim yoluyla eğitimi ve bilgi gereksinimlerini gidermek amaçlanmaktadır.

1. yıl hangi dersler var ?

ANAYASA HUKUKU
HUKUKA GİRİŞ
HALKLA İLİŞKİLER VE İLETİŞİM
MEDENİ USUL HUKUKU
YARGI ÖRGÜTÜ VE TEBLİGAT HUKUKU
KALEM MEVZUATI
YABANCI DİL
TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ
2. yıl hangi dersler var ?

İNSAN HAKLARI VE KAMU ÖZGÜRLÜKLERİ
CEZA MUHAKEMESİ HUKUKU
İNFAZ HUKUKU
İCRA İFLAS HUKUKU
MEMUR HUKUKU
TÜRK DİLİ
ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ

FOTOĞRAFÇILIK VE KAMERAMANLIK ÖNLİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Programın amacı, gelişen fotoğrafçılık sektörüne fotoğrafın temel teknik bilgileriyle donanmış, sayısal teknolojileri ve bunların süreçlerini bilen elemanları yetiştirmektir. Fotoğrafçılığı bir çalışma alanı olarak düşünenler ve halen bu sektörde çalışanlar için uygundur. 1. yıl hangi dersler var ?

UYGARLIK TARİHİ
SOSYOLOJİYE GİRİŞ
İLETİŞİM BİLGİSİ
GÖRSEL ESTETİK
TEMEL FOTOĞRAFÇILIK
FOTOĞRAF VE HAREKETLİ GÖRÜNTÜNÜN TARİHİ
YABANCI DİL

SAYISAL FOTOĞRAFA GİRİŞ
SAYISAL FOTOĞRAF İŞLEME TEKNİKLERİ
SAYISAL FOTOĞRAF BASKI TEKNİKLERİ
KAMERA TEKNİĞİNE GİRİŞ
FİLM VE VİDEO YAPIMI
FOTOĞRAFIN VE KAMERANIN KULLANIM ALANLARI
TÜRK DİLİ
ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ

İŞLETME YÖNETİMİ ÖNLİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Programın amacı, girişimcilik potansiyeli olan bireylerin girişimcilik ruhlarını açığa çıkarmak, bu alandaki öğrenilebilir davranışları kazandırmak, özellikle genç ve kadın girişimciliğin yaygınlaşmasını sağlamak, iş bulabilmek yanında iş kurabilmeyi de seçenek olarak sunmak, kamu ve sivil toplum kuruluşlarında sosyal girişimciliğin ne kadar önemli olduğunu öne çıkarmak ve bu konuda da beceri ve davranış kazandırmaktır. 1. yıl hangi dersler var ?

GENEL İŞLETME
DAVRANIŞ BİLİMLERİNE GİRİŞ
İKTİSADA GİRİŞ
İLETİŞİM BİLGİSİ
HUKUKA GİRİŞ
PAZARLAMA YÖNETİMİ
YABANCI DİL

GİRİŞİMCİLİK VE İŞ KURMA
İŞ PLANI
PROJE ANALİZİ VE DEĞERLEME
GİRİŞİM FİNANSMANI
ELEKTRONİK TİCARET
YENİLİK YÖNETİMİ
TÜRK DİLİ

KÜLTÜREL MİRAS VE TURİZM ÖNLİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Programın amacı; Türkiye’nin arkeolojik varlıklarının, kültürel miras ve sanat birikiminin özenle korunması, bu varlıkların ulusal ve uluslararası turizme açılarak turizm açısından çekim alanına dönüştürülmesi ve bu yolla sosyal, kültürel ve ekonomik açılardan sürdürülebilir bir kalkınmanın sağlanmasına yönelik çalışmalara katkıda bulunacak ve Turizm sektöründe fark yaratabilecek elemanlar yetiştirmektir. Günümüzde turizm sektöründeki gelişmeler, bu alanı popüler hale getirmiştir. Bununla birlikte bu alanda faaliyet göstermesine karşın akademik eğitim almamış çok sayıda çalışan bulunmaktadır. Kültürel miras alanlarının dikkatle incelenmesine ve tanıtılmasında eğitimli personele duyulan gereksinim karşılanacaktır. Program, uzaktan öğretim yoluyla bu kişilere ulaşarak bilgi gereksinimlerini gidermeyi ve Kültürel Miras ve Turizm konusuna ilgi duyanlara da gerekli eğitim olanağını sağlamayı amaçlamaktadır. 1. yıl hangi dersler var ?

GENEL İŞLETME
İKTİSADA GİRİŞ
HUKUKA GİRİŞ
İLETİŞİM BİLGİSİ
UYGARLIK TARİHİ
YABANCI DİL

GENEL TURİZM BİLGİSİ
TURİZM COĞRAFYASI
ANTROPOLOJİ
ANADOLU ARKEOLOJİSİ
KÜLTÜREL MİRAS YÖNETİMİ
ORTAÇAĞDAN GÜNÜMÜZE ANADOLU UYGARLIKLARI
TÜRK DİLİ

TURİZM VE SEYAHAT HİZMETLERİ ÖNLİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Uluslararası standartlarda yerli ve yabancı havayolu şirketlerinin biletlerini düzenleyebilen, yolcu için en uygun parkuru belirleyebilen, ücretlendirme yapabilen, insan ilişkilerinde başarılı, iletişimi güçlü, İngilizce bilgisini aktif olarak kullanabilen ve bütün bu özellikleri IATA (International Air Transport Association) şartlarına uygun bir şekilde, uygulayabilen profesyonel bilet satış uzmanına ihtiyaç vardır. Bu gerçekten hareketle, programın amacı, turizm sektörüne sayılan bu özelliklere sahip tam donanımlı uluslararası standartlarda bilgiyle donanmış elemanlar yetiştirmektir. Program, uzaktan öğretim yoluyla bu kişilere ulaşarak bilgi gereksinimlerini gidermeyi ve tur operatörlüğü ve bilet satış konusuna ilgi duyanlara gerekli eğitim olanağını sağlamayı amaçlamaktadır. 1. yıl hangi dersler var ?

GENEL MUHASEBE
GENEL İŞLETME
İKTİSADA GİRİŞ
HUKUKA GİRİŞ
UYGARLIK TARİHİ
YABANCI DİL

GENEL TURİZM BİLGİSİ
SEYAHAT ACENTACILIĞI VE TUR OPERATÖRLÜĞÜ
TURİZM ULAŞTIRMASI
TUR PLANLAMASI VE YÖNETİMİ
BİLET SATIŞ
TURİZM COĞRAFYASI
TÜRK DİLİ

LOJİSTİK ÖNLİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Lojistik Önlisans Programı, lojistik sektörünün ihtiyaç duyduğu mesleki bilgi ve becerilere sahip, etik ilkelere saygılı, elemanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir. 1. yıl hangi dersler var ?

GENEL İŞLETME
İKTİSADA GİRİŞ
GENEL MATEMETİK
GENEL MUHASEBE
HUKUKA GİRİŞ
YABANCI DİL

LOJİSTİK YÖNETİMİ VE UYGULAMA
ULAŞTIRMA HUKUKU
LOJİSTİK İLKELERİ
LOJİSTİKTE TEKNOLOJİ KULLANIMI
DEPO VE ENVANTER YÖNETİMİ
ULAŞTIRMA SİSTEMLERİ
TÜRK DİLİ

SPOR YÖNETİMİ ÖNLİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Spor yönetimi bir uzaktan eğitim ve ön lisans programıdır. Spor yönetimi programı işletme yönetimi ile ilgili kavram ve yaklaşımları kapsayan bir interdisipliner bir alan olup, aynı zamanda spor yönetimi, spor pazarlaması ve spor ekonomisi gibi alanları kapsamaktadır. Bu programın amacı öğrencilere organizasyonlarda rekabet avantajı kazandırmak için geniş bir perspektifte kuramsal ve uygulamalı konuları sunar ve potansiyel orta kademe spor yöneticilerini ya da çalışanlarını yetiştirir. Bu program yönetim süreci, sponsorluk yönetimi, spor pazarlaması, insan kaynakları, etkinlik yönetimi ve finans gibi konularda mesleki becerilere sahip öğrencilerin yetiştirilmesini amaçlamaktadır. Spor yönetimi ön lisans programını başarı ile tamamlayan mezunlar özel ve kamu sektöründe çalışma fırsatı elde eder. Bu programın mezunları spor kulüpleri ve gençlik ve spor müdürlüklerinde istihdam edilebilmektedir. Ayrıca, bu program mezunları pazarlama, halkla ilişkiler, insan kaynakları, finans, yönetim, sponsorluk ve etkinlik yönetim departmanlarında çalışabilmektedir. 1. yıl hangi dersler var ?

GENEL İŞLETME
SPOR TESİSİ İŞLETMECİLİĞİ VE SAHA MALZEME BİLGİSİ
İKTİSADA GİRİŞ
SPOR BİLİMLERİNE GİRİŞ
İLETİŞİM BİLGİSİ
GENEL MUHASEBE
YABANCI DİL

SPOR PAZARLAMASI
SPOR FİNANSMANI
SPORDA SPONSORLUK
ÇATIŞMA VE STRES YÖNETİMİ
YÖNETİM VE ORGANİZASYON
İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ
TÜRK DİLİ

• MEDYA VE İLETİŞİM ÖNLİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Medya ve İletişim Programının genel amacı, öncelikle yerel medya sektöründe; iletişim becerilerine sahip doğru ve etkili iletişim kurabilen, halka doğru ve dürüst haber ileten, gazeteciliğin temel ilkelerine ve etik kurallarına uyan, etkin hizmet verebilecek yerel medya çalışanı yetiştirmektir. 1. yıl hangi dersler var ?

GENEL İŞLETME
İKTİSADA GİRİŞ
HUKUKA GİRİŞ
İLETİŞİM BİLGİSİ
HABERCİLİĞİN TEMEL KAVRAMLARI
YABANCI DİL

İLETİŞİM HUKUKU
İLETİŞİM ORTAMLARI TASARIMI
HABER YAZMA TEKNİKLERİ
RADYO TELEVİZYONDA PROGRAM YAPIMI
BASIN FOTOĞRAFÇILIĞI
MEDYADA ÇALIŞMA HAYATI
TÜRK DİLİ

• RADYO-TELEVİZYON PROGRAMCILIĞI ÖNLİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Radyo-Televizyon Programcılığı Önlisans Programı, öğrencilere radyo-televizyon haberciliği ve yayıncılığı formasyonunu kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Programda radyo-televizyon yayıncılığından haberciliğine, radyo-televizyon tekniğine ve yasal konulardan yeni iletişim teknolojilerinin yayıncılıkta yarattığı değişimlere kadar geniş bir yelpazede dersler sunmayı amaçlamaktadır. 1. yıl hangi dersler var ?

GENEL İŞLETME
İKTİSADA GİRİŞ
HUKUKA GİRİŞ
İLETİŞİM BİLGİSİ
HABERCİLİĞİN TEMEL KAVRAMLARI
YABANCI DİL

RADYO TELEVİZYON HABERCİLİĞİ
HABER SUNUM TEKNİKLERİ
RADYO TELEVİZYON TEKNİĞİ
RADYO TELEVİZYON YAYINCILIĞI
RADYO TELEVİZYONDA PROGRAM YAPIMI
İLETİŞİM HUKUKU
TÜRK DİLİ
ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ

MENKUL KIYMETLER VE SERMAYE PİYASALARI ÖNLİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Sermaye piyasaları hızlı değişim göstermektedir. Bu alanda çalışacakların; sermaye piyasasının yapısı, sermaye piyasasının araçları ve finansal kurumların artan önemi konusunda sağlam bir bilgiye ihtiyaçları vardır. Bu programın amacı, finansal aracı kurumlarda veya organize menkul kıymet borsalarında çalışabilmeye yönelik özgüven düzeyini sağlayacak sermaye piyasaları ve menkul kıymetler bilgisine sahip öğrenciler yetiştirmektir. Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasaları programında öğrencilerin; sermaye piyasaları ve menkul kıymetlerin matematiksel, yönetimsel, hukuki ve ekonomik yönlerine, finansal kurumların işlevlerine ve günümüz küresel piyasalarıyla ilgili güncel konulara ilişkin bilgi düzeylerinin artırılması hedeflenmektedir. 1. yıl hangi dersler var ?

GENEL MUHASEBE
GENEL İŞLETME
İKTİSADA GİRİŞ
GENEL MATEMATİK
HUKUKA GİRİŞ
YABANCI DİL

İŞLETME FİNANSI
FİNANS MATEMATİĞİ
SERMAYE PİYASASI MEVZUATI
MENKUL KIYMET YATIRIMLARI VE ANALİZİ
MAKRO İKTİSAT TEORİSİ
FİNANSAL KURUMLAR
TÜRK DİLİ
ATATÜRK İLK. İNK. TARİHİ

ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM, İLETİM VE DAĞITIMI ÖNLİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Hızla gelişen sanayisi ve artan nüfusuyla orantılı olarak ülkemizin elektrik enerjisine olan gereksinimi her geçen gün artmaktadır. Ülkemizdeki enerji kaynaklarının kısıtlı olması ise gerekli ihtiyacı karşılama konusunda dışa bağımlılığımızı ortaya çıkarmaktadır. İşte bu nedenlerle, üretiminden tüketimine kadar geçen süreç içerisinde elektrik enerjisinin verimli ve tasarruflu bir şekilde harcanmasına dikkat edilmelidir. Bu durumda ülkemizin elektrik enerjisinin üretimi, dağıtımı, iletimi ve verimli bir şekilde kullanımı aşamalarında hizmet verecek olan iyi yetişmiş ara eleman gücüne gereksinimi gün geçtikçe artmaktadır. Bu program elektriğin üretiminden tüketimine kadar geçen her alanda, EİE, TEİAŞ, EÜAŞ, TETAŞ gibi kamu kurumlarında, elektrik enerjisinin dağıtım ve pazarlamasından sorumlu tüm kuruluşlarda ve elektrik enerjisini kullanan tüm sanayi kuruluşlarında görev alabilecek ara eleman gereksinimini karşılamak üzere 2009- 2010 yılından başlamak üzere uzaktan öğrenim sisteminde öğrenci almaya başlamıştır. Bu programdan mezun olanların Enerji Yöneticisi çalıştırma zorunluluğu olan işletmelerde, bu kişilere yardımcı eleman olarak da istihdam edilmeleri mümkündür. 1. yıl hangi dersler var ?

GENEL MATEMATİK
TEKNOLOJİNİN BİLİMSEL İLKELERİ
GELENEKSEL ENERJİ KAYNAKLARI VE KULLANIMI
GENEL İŞLETME
İKTİSADA GİRİŞ
HUKUKA GİRİŞ
YABANCI DİL

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI VE KULLANIMI
ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ VE DAĞITIMI
ENERJİ TASARRUFU VE ÇEVRE
YÖNETİM ORGANİZASYON
ENERJİ EKONOMİSİ
ENERJİ ANALİZİ VE YÖNETİMİ
TÜRK DİLİ

SOSYOLOJİ LİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Bu program, sosyolojiye ilgi duyan ve örgün öğretime devam etme olanağı bulamayan öğrencilere sosyoloji eğitimini alma olanağı sağlamaktadır. Dolayısıyla bu program uzaktan eğitim yoluyla sosyoloji eğitimi almak isteyen öğrencilere yönelik olarak hazırlanmıştır. Dört yıllık lisans eğitimi süresince sosyoloji eğitimi alan öğrenciler uzman sosyologlar olarak mezun olacaklardır. Uzaktan eğitim yoluyla sosyoloji bölümlerini tercih eden öğrenciler yerel ve küresel düzeydeki toplumsal değişmeleri anlayabilecek ve temel sosyal problemleri çözümleyebilecektir. Sosyoloji lisans programında çağın gerektirdiği kuramsal ve uygulamalı bilgiler öğrencilere aktarılarak düşünen, sorgulayan, eleştiren ve toplumsal refahın gelişimine katkıda bulunan uzman sosyologlar yetiştirilecektir. Açık Öğretim Fakültesi Sosyoloji lisans programını bitiren öğrenciler, sosyoloji ve ilgili alanlarda yüksek lisans ve doktora programlarına başvurabilir. Mezun öğrenciler başta araştırma şirketlerinde araştırmacı ve büyük şirketlerde insan kaynakları uzmanı olmak üzere özel ve kamu sektöründe çalışabilir. 1. yıl hangi dersler var ?

SOSYOLOJİYE GİRİŞ
TÜRK SİYASAL HAYATI
İKTİSADA GİRİŞ
PSİKOLOJİYE GİRİŞ
SOSYAL POLİTİKA
SOSYOLOJİDE ARAŞTIRMA YÖNTEM VE TEKNİKLERİ

İSTATİSTİK
SOSYOLOJİ TARİHİ
TOPLUMSAL DEĞİŞME KURAMLARI
SİYASET BİLİMİ
ANTROPOLOJİ
FELSEFE
SOSYAL PSİKOLOJİ
3. yıl hangi dersler var ?

ÇAĞDAŞ SOSYOLOJİ KURAMLARI
EKONOMİ, ENDÜSTRİ VE TOPLUM
TOPLUMSAL TABAKALAŞMA VE EŞİTSİZLİK
AİLE SOSYOLOJİSİ
KÜLTÜR SOSYOLOJİSİ
TOPLUMSAL CİNSİYET SOSYOLOJİSİ
YABANCI DİL
4. yıl hangi dersler var ?

KENT SOSYOLOJİSİ
YENİ TOPLUMSAL HAREKETLER VE KÜRESELLEŞME
TÜRKİYE’DE SOSYOLOJİ
DİN SOSYOLOJİSİ
MEDYA SOSYOLOJİSİ
HUKUK VE SUÇ SOSYOLOJİSİ
TÜRK DİLİ

FELSEFE LİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Felsefe Lisans Programı, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 2009 yılında açılan bir programdır. Felsefe Lisans Programı Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile öğrenci kabul etmektedir. Program, felsefeye ilgi duyan ve örgün öğretime devam etme olanağı bulamayan öğrencilere felsefe eğitimini alma olanağı sağlamaktadır. Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi 4 yıldır. Uzaktan Eğitim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar. Bölümden mezun olan öğrenciler, felsefe ve ilgili alanlarda yüksek lisans ve doktora programlarına başvurabilir, kamu ve özel sektörde düşünsel yaratıcılığa dayalı işlerde başarılı olabilirler. Bu programda çağdaş yaşama uyum sağlayabilecek, kavramsal ve akılcı düşünebilen bireylerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Programda felsefi mirası tanıtan derslerin yanı sıra temel felsefi sorunsalların ele alındığı ve eleştirel düşünmenin amaçlandığı dersler bulunmaktadır. Felsefe Lisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Uzaktan öğretim sistemi ile alınan derslerin kitapları uzaktan öğretim sisteminin bir gereği olarak kendi kendine öğrenme ilkelerine göre ve konularında uzman öğretim üyeleri tarafından hazırlanmıştır. Öğrencilerimiz için ayrıca derslerle ilgili televizyon programları hazırlanmakta ve internet üzerinden destek hizmeti verilmektedir. 1. yıl hangi dersler var ?

SEMBOLİK MANTIK
İLKÇAĞ FELSEFESİ
UYGARLIK TARİHİ
SOSYOLOJİYE GİRİŞ
PSİKOLOJİYE GİRİŞ
SOSYAL BİLİMLERDE TEMEL KAVRAMLAR

METAFİZİK
EPİSTEMOLOJİ
ORTAÇAĞ FELSEFESİ
TOPLUM VE İLETİŞİM
YURTTAŞLIK VE ÇEVRE BİLGİSİ
ANTROPOLOJİ
FELSEFE

BİLİM FELSEFESİ
ETİK
MODERN FELSEFE
ZİHİN FELSEFESİ
MANTIĞIN GELİŞİMİ
SİYASET FELSEFESİ
YABANCI DİL

FELSEFİ YÖNTEM
DİL FELSEFESİ
ÇAĞDAŞ FELSEFE
TÜRKİYE’DE FELSEFENİN GELİŞİMİ
TARİH FELSEFESİ
SANAT FELSEFESİ
TÜRK DİLİ

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI LİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Programın amacı, Türk dilinin tarihî dönemlerinden günümüze kadarki bir süreç içinde meydana gelen yazılı ve sözlü metinleri okuyup anlayabilecek, bu metinler üzerinde fonetik, morfolojik, sentaktik, semantik ve edebî incelemeler yapabilecek uzman elemanlar yetiştirmektir.

TÜRKİYE TÜRKÇESİ SES VE BİÇİM BİLGİSİ
HALK EDEBİYATINA GİRİŞ
OSMANLI TÜRKÇESİNE GİRİŞ
ESKİ TÜRK EDEBİYATINA GİRİŞ
BATI EDEBİYATINDA AKIMLAR
YENİ TÜRK EDEBİYATINA GİRİŞ

ORHON VE UYGUR TÜRKÇESİ
TÜRKİYE TÜRKÇESİ CÜMLE BİLGİSİ
XI XV. YÜZYILLAR TÜRK EDEBİYATI
TANZİMAT DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATI
OSMANLI TÜRKÇESİ GRAMERİ
HALK HİKÂYELERİ VE MASALLAR

XI XV. YÜZYILLAR TÜRK DİLİ
XVI XVII. YÜZYILLAR TÜRK EDEBİYATI
SERVET İFÜNUN VE MİLLÎ EDEBİYAT
ELEŞTİRİ TARİHİ VE KURAMLARI
GENEL DİLBİLİM
TÜRK HALK ŞİİRİ
YABANCI DİL

XVI XIX. YÜZYILLAR TÜRK DİLİ
XVIII XIX. YÜZYILLAR TÜRK EDEBİYATI
CUMHURİYET DÖNEMİ ŞİİRİ
CUMHURİYET DÖNEMİ NESRİ
ÇAĞDAŞ TÜRK YAZI DİLLERİ
ÇAĞDAŞ TÜRK EDEBİYATLARI
TÜRK DİLİ

İKTİSAT FAKÜLTESİ

ULUSLARARASI İLİŞKİLER LİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Bu program bölgesel ve küresel düzeydeki siyasi, tarihi, toplumsal ve ekonomik gelişmeleri; devletlerin ve uluslararası organizasyonların birbirleriyle olan ilişkilerini; uluslararası işbirliklerini ve uluslararası sorunları analiz etmektedir. Bölümün amacı, küreselleşmenin ve uluslararası ilişkilerin karmaşık dinamiklerini çok boyutlu değerlendirme yeterliliğine sahip mezunlar yetiştirmektir. Bu bağlamda, öğrencilere diplomatik hizmet kurumlarında, uluslararası organizasyonlarda, sivil toplum kuruluşlarında, çokuluslu şirketlerde ve kamu kurumlarının uluslararası birimlerinde görev alabilmek için gerekli donanımı sağlayabilecek bir öğretim programı sunulmaktadır.

İKTİSADA GİRİŞ
GENEL MATEMATİK
UYGARLIK TARİHİ
HUKUKA GİRİŞ
TÜRK SİYASAL HAYATI

SİYASİ TARİH
ULUSLARARASI İLİŞKİLERE GİRİŞ
İSTATİSTİK
SİYASET BİLİMİ
TÜRKİYE EKONOMİSİ
KAMU YÖNETİMİ
TÜRKİYE’NİN TOPLUMSAL YAPISI

ULUSLARARASI İKTİSAT
İDARE HUKUKU
ANAYASA HUKUKU
KARŞILAŞTIRMALI SİYASAL SİSTEMLER
GÜVENLİK VE STRATEJİ
ULUSLARARASI ÖRGÜTLER
YABANCI DİL

TÜRK DIŞ POLİTİKASI
ULUSLARARASI HUKUK
KÜRESELLEŞME VE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM
ULUSLARARASI ÇEVRE POLİTİKALARI
AVRUPA BİRLİĞİ
İNSAN HAKLARI VE DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİ
TÜRK DİLİ
İŞLETME FAKÜLTESİ

KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ LİSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)

Bölüm, konaklama endüstrisinde artan kalifiye eleman talebini karşılamaya yönelik güncel, dünya ölçeğinde düşünen ve kurumlarını ülkenin koşullarına uygun yönetebilen yönetici adaylarını yetiştirmeyi amaçlarken, örgün eğitime girme olanağı bulamayan kişilere konaklama işletmeciliği gibi dinamik ve özgün bir çalışma alanında eğitim fırsatı da vermektedir.

Bu bölümde uygulanan eğitim modeli, üniversite çağındaki gençler için olduğu kadar, bir işte çalışıp örgün öğretimi izleme olanağı bulamayanlara, ön lisans diploması olan ve bunu lisans derecesine yükseltmek isteyenlere önemli bir fırsat sunmaktadır.

GENEL MUHASEBE
GENEL İŞLETME
İKTİSADA GİRİŞ
GENEL MATEMATİK
HUKUKA GİRİŞ

GENEL TURİZM BİLGİSİ
SEYAHAT ACENTELİĞİ VE TUR OPERATÖRLÜĞÜ
KONAKLAMA HİZMETLERİNDE KALİTE YÖNETİMİ
OTEL İŞLETMELERİNDE KONAKLAMA HİZMETLERİ
OTEL İŞLETMELERİNDE DESTEK HİZMETLERİ
YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU
TURİZM EKONOMİSİ
FİNANSAL YÖNETİM
PAZARLAMA YÖNETİMİ
OTEL YÖNETİMİ
YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ
YABANCI DİL

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ
MUHASEBE DENETİMİ VE MALİ ANALİZ
HİZMET TASARIMI
STRATEJİK YÖNETİM
GİRİŞİMCİLİK
KÜLTÜR VE KENT
TÜRK DİLİ

Sıkça Sorulan Sorular?

Alıntı
mrb türk dili ve edebiyat bölümünü bitirdigimizde diplomada aöf yazar mı??????????????????*******

Alıntı
Açıköğretimin 4 yıllık bölümlerini bitirdiğinizde buna Edebiyat bölümüde dahil Açıköğretim Fakültesi yazmaz. Diğer üniversitelere denk bir diploamaya sahip olursunuz….

Alıntı
öğretmen olma sansı ne kadar milli egitimde formasyon alabilirmiyiz
milli egitimde calışırmıyız bi sorun cıkar mı birde dersleri zor mu eskişehire gitmek mecburi olurmu

Alıntı
Evet öğretmen olmamak hiç bir engel yok
Açık Öğretim, mezunları genelde sadece bir diploma sahibi olabilme arzusu taşıyanların merkeziydi ama yeni açılan bölümler sayesinde mezunlarına öğretmenlik yolu açıldı. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi bu yıl ilk kez felsefe, sosyoloji ile Türk dili ve edebiyatı bölümlerine ÖSS barajını geçen öğrenciler yerleşebilecek ve bu bölümleri bitiren öğrencilere tezsiz yüksek lisans yapmak şartı ve ayrıca KPSS’yi de kazanmaları halinde öğretmenlik gibi bir avantaj sağlayacak.

Alıntı
acıköğretım eskişehir hakkında bilgi verebilirmisiniz oraya gitmek sart mı
aslında orda okumak guzel olur

Alıntı
Açıköğretim uzaktan eğitim yapan bir sistem olduğu için Eskişehir’e gitmenize gerek yok. Aöf’un her ilde bir bürosu var. İşlemlerinizi oradan yapacaksınız ve sınavlara kendi ilinizde gireceksiniz

Alıntı
2 YILLIK BİR BÖLÜM OKUNDUKTAN SONRA AÖF İŞLETME YADA İKDİSAT BÖLÜMÜNE, 3. SINIFTAN BAŞLAMA DURUMU VARDI. AYNI DURUM YENİ AÇILAN BÖLÜMLER İÇİNDE GEÇERLİMİ YANİ İŞLETME YERİNE SOSYOLOJİ YADA EDEBİYAT BÖLÜMLERİNİ SEÇME DURUMUMUZ VARMI?

Alıntı
olabilir neden olmasın ki seçebilirsiniz.gecerli olması lazım….

Açıköğretim Bölümlerinin Tamamı ve Şartları

Öğrenci Seçme Sınavı’na(ÖSS) girerek ÖSS-SAY-1, ÖSS-SÖZ-1, ÖSS-EA-1, ÖSS-DİL puan türlerinin en az birinden 145 ve üstü puan aldığınızda, tercih ettiğiniz takdirde aşağıdaki açıköğretim önlisans ve lisans programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.

Önlisans Programları kaç puanla girilir kaç puan almak yeterli

Açıköğretim Fakültesi Bankacılık ve Sigortacılık Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Bilgi Yönetimi Programı (*) (**)
Açıköğretim Fakültesi Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Dış Ticaret Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Emlak ve Emlak Yönetimi Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Ev İdaresi Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Halkla İlişkiler Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi İnsan Kaynakları Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Muhasebe Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Özel Güvenlik ve Koruma Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmetler Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Tarım Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı (*)
Açıköğretim Fakültesi Yerel Yönetimler Programı (*)

Lisans Programları

İşletme Fakültesi İşletme Bölümü
İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü
İktisat Fakültesi Maliye Bölümü
İktisat Fakültesi İktisat Bölümü
İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü

Ayrıca (*) ile işaretli programlara sınavsız geçiş ile öğrenci alınmaktadır. Eğer bir mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu mezunuysanız sınavsız geçiş ile 2008-2009 öğretim yılında kayıt yaptırabileceğiniz önlisans programlarının hangileri olduğunu ftp://dokuman.osym.gov.tr/2008/OSYS/.....YS_KILAVUZ.pdf dosyasının 38.sayfasını inceleyerek öğrenebilirsiniz.

(**) ile işaretli programa sadece ÖSS-EA-1 puan türüyle öğrenci alınmaktadır.

Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girerek yeterli puan aldığınızda, tercih ettiğiniz takdirde aşağıdaki kontenjanlı açıköğretim lisans programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.

Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı

(2008-2009 öğretim yılında toplam 530 kontenjan) (ÖSS-DİL puanı ile tercih yapılır. İlk iki sınıfı Eskişehir(250), Adana(40), Ankara(40), Balıkesir(40), Edirne(40), Erzurum(40), İzmir(40) ve Konya(40) illerinde yüz yüze, son iki sınıfı uzaktan öğretimle yapılır.)Açıköğretim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı

(2008-2009 öğretim yılında toplam 2000 kontenjan) (Kız Meslek Liselerinin veya meslek liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı Programından mezun olanlar yerleştirilir.)

Açıköğretim Programları
• Açıköğretim ve Programları
• Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı
• İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı
• Bilgi Yönetimi Ön Lisans Programı
• Lisans Programları
• Önlisans Programları

İşletme Bölümü
Bu bölümde, günümüz işletmelerinin yönetim, organizasyon, üretim, pazarlama, finans ve personel gibi temel konularda sağlıklı kararlar almasını sağlayacak kavram, yöntem ve tekniklerin öğretilmesi amaçlanmaktadır. Dersler öğrencilerin yaratıcı, yenilikçi ve girişimci bir kişiliğe kavuşabilmesi amacıyla en gelişmiş uzaktan eğitim teknikleri kullanılarak verilmektedir.
Mezunlar, finansal hizmet veren kuruluşlar (banka ve sigorta işletmeleri), turizm sektörü, endüstri, ticaret ve hizmet sektörlerine ait işletmelerin tüm yönetim kademeleri ile kamu ve özel kuruluşların idari birimlerinde çalışabilirler.
İktisat Bölümü
İktisat Fakültesi mezunları ekonomik bilgi, analiz ve kararların gerektirdiği özellikle para-kredi, bankacılık, borsa işlemleri, iç ve dış ticaret gibi alanlarda çalışabilirler. Bu fakültenin yurtdışında da uygulanan İktisat bölümü, daha çok bankalarda, diğer finansman kuruluşlarında ve büyük kuruluşların araştırma servislerinde iktisatçılık, müfettişlik, planlamacılık gibi görevlerde çalışmak isteyenlerle, bu dalda akademik çalışma yapma arzusunda olanlara hitap eder.
Kamu Yönetimi Bölümü
İktisat Fakültesi mezunları ekonomik bilgi, analiz ve kararların gerektirdiği özellikle para-kredi, bankacılık, borsa işlemleri, iç ve dış ticaret gibi alanlarda çalışabilirler. Bu fakültenin yurtdışında da uygulanan Kamu Yönetimi Bölümü, daha çok iktisatçılık, müfettişlik, planlamacılık gibi görevlerde çalışmak isteyenlerle, bu dalda akademik çalışma yapma arzusunda olanlara hitap eder.

Açıköğretim Programları ve Kontenjanları

Bölüm/Program Broşür Kontenjan

İşletme Fakültesi
İşletme Fakültesi İşletme Bölümü
Sınırsız
Konaklama İşletmeceliği Sınırsız
İktisat Fakültesi
İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü
Sınırsız
İktisat Fakültesi İktisat Bölümü
Sınırsız
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü
Sınırsız
Maliye Bölümü
Sınırsız
Uluslararası İlişkiler Bölümü Sınırsız
Açıköğretim Fakültesi
Felsefe Programı ( Yeni ) Sınırsız
Sosyoloji Programı ( Yeni ) Sınırsız
Türk Dili ve Edebiyatı Programı ( Yeni ) Sınırsız
bölüm için gerekli şartlar okuyan ne olur nerede çalışabilir iş olanakları nelerdir iş bulma şansı nedir

Bu mesaj moonlight tarafından düzenlendi (26-01-2010 13:29 GMT+2 saat, ago)