Sahibinden.com’dan Sizi Bulan Nijeryalı Dolandırıcılara Dikkat!

Sahibinden.com sitesi üzerinden sizi bulan +234 ile başlayan yabancı numaralardan whatsapp ile yazan Nijeryalı dolandırıcılar artık çok türedi.

Sahibinden.com sitesi üzerinden özellikle elektronik bir cihaz ilanı açtıysanız dolandırıcıların sizi de bulması olası. Normal bir alıcı gibi whatsapp üzerinden yazıyorlar ve satışa koyduğunuz cihazı almak istediklerini ve yurt dışına Nijerya’ya göndermenizi istiyorlar. Cihazın detaylı fotolarını gerçek bir alıcı gibi istiyorlar güven vermeye çalışıyorlar. Sonrasında sizden hesap bilgilerinizi istiyorlar IBAN no ve isim soyisim bilgilerinizi gönderdikten sonra sanki güvenli bir yöntemmiş gibi PTT kargo gönderim kağıdını göndermenizi ve bunu bankanın istediğini söylüyorlar. Bu kağıdı gönderdikten sonra bir süre sonra da ücretin hesaba geleceğini anlatıyorlar.

Tabi ki ürünü gönderdiyseniz iş işten geçmiş ve dolandırılmış oluyorsunuz. Ücretin önceden gönderildiği ve sonradan ücreti geri çektirdikleri de duyduğumuz dolandırıcılık yöntemleri arasında. Siz siz olun yurt dışına bu şekilde hiçbir şey göndermeyin. Tabi ki bu gibi Nijeryalı’lara kesinlikle inanmayın. İnternette de forumlarda birçok kişi benzer şekilde mesaj geldiğini ve şüphelenerek son anda malı göndermediklerini yazıyor. Konuşmalar genelde “Selamun Aleykum” ile başlıyor ve kendilerini de genellikle polis veya asker olarak tanıtıyorlar. İşin ilginç tarafı birbirlerinden habersizler büyük ihtimalle ki arka arkaya diğer +234 kodlu numaradan dolandırıcılar da yazıyor. Aman dikkat diyelim ve uyaralım buradan herkesi.

Bir önceki yazımız olan Anna Kendrick Kimdir? başlıklı makalemizde Anna Kendrick Biyografisi, Anna Kendrick Boyu Kaç Cm? ve Anna Kendrick Burcu Ne? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir