VPN Kullanımı Yasaklanıyor!

Yasaklanan internet sitelerine giriş için kullanıcıların faydalandığı VPN servisi veren 9 büyük platform, yasak kararıyla birlikte düşünceli. Peki ülkemizde neler olacak ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

VPN platformları Rusya’da ülke çapında ciddi sıkıntılar yaşıyor. Aralarında Express VPN ve NordVPN’nin de olduğu 9 büyük VPN hizmetinin, kullanıcılarının sitelere erişimlerini engelleyecek olan ulusal kara listeye eklenmeyi reddetmelerinden dolayı komple yasaklanmaları bekleniyor. Bu engellemenin de önümüzdeki bir ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Rusya, tüm şirketlerin kara listeye dahil olmasını istemişti ancak bunlardan sadece Kaspersky bu isteğe yanıt vererek dahil oldu. Kaspersky’ın Rusya merkezli olması, diğerlerine göre daha zor durumda kalmasına neden olabileceği anlamına geliyordu. Ancak diğer firmalar ise, bu isteği reddettiği gibi, bu isteğe karşı direneceklerini de kamuya açık şekilde ilan etti. NordVPN isimli şirket sansürün tüketiciler ile sahip olduğu hizmet anlaşmalarını ihlal edeceğini bildirdi.

Kullanıcıların VPN kullanmayı istemesi durumunda artık küçük boyutlu VPN servislerini kullanmaları gerekecek gibi görünüyor. Ülkemizde herhangi bir engelleme olmasa da ileride tüm ülkelerin bu kararı almasıyla ülkemizde de bir karar alınması olası gözüküyor.

Bir Cevap Yazın