Midye Yemek Günah Mıdır

midye yemek gunah midirMidye hızlıca yenilebilen ve birçok kişi tarafından da sevilen bir yiyecek. Tabi ki sevmeyen kişiler de seven kadar çok sayıda mevcut. Midyenin sağlıklı olmadığı çok söylendiği gibi haram olup olmadığı da en çok merak edilen noktalardan biri. Peki midye yemek günah mıdır ?

Hanefi mezhebine göre midye yemek caiz değildir. Zorunlu bir hal yoksa yememek daha iyidir. Mezhepleri ihtiyaç olmadan taklit etmek doğru değildir.

“Denizde avlanmak ve onları yemek size helâl kılındı ki; hem size hem de yolcu olanlarınıza faydalı olsun.” (Mâide, 5/96)

Şâfiî, Mâlikî ve Hanbelî mezheplerine göre, deniz hayvanlarının yani su haricinde başka bir yerde yaşayamayan hayvanların hepsi, ister balık şeklinde olsun, isterse başka şekillerde olsun helâldir, yenebilir.

Hanefî mezhebine göre, balık sûretinde olmayan deniz hayvanlarının etlerini yemek haramdır. Bu mezhebe göre tüm balıklar yenebilir ancak midye, istiridye, istakoz, karides ve yengeç gibi diğer su hayvanlarını yemek caiz değildir. Midye, istiridye gibi deniz canlıları Şâfiî, Mâlikî ve Hanbeli mezheplerine göre caiz iken hanefi mezhebine göre haramdır.

Hanefi mezhebine göre haram olmasının sebebi ise görünüş olarak çirkin ve pis olarak görülmesi gösterilmektedir. Midyenin pis yerlerde yaşadığı, çok sağlıklı olmadığı ve çok sık tüketmenin de çeşitli tehlikelere neden olabileceği bilinmektedir. Midyelerin deniz suyunu süzerek beslendiği ve pisliklerin, kimyasal artıkların dahi emildiği açıklanmaktadır. Bu yüzden de temiz bir canlı olmadığı ve sağlıksız bir besin olduğu bilinmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir