Turknet YAPA’dan VAE Altapıya Geçiş

Turknet ülkemizde verdiği kotasız ve hızlı internet hizmeti ile hızlı bir yükseliş sağlamış ve birçok müşteriye ulaşmayı başarmıştır. YAPA(Yerel Ağın Paylaşıma Açılması) adı verilen kendi altyapısı ile hizmet vermeye başlamış ve kendi sağladığı üstünlüklerle öne çıkmayı başarmıştır.

turknet yapa dan vae altyapiya gecis

Ancak şuanki durumda Türk Telekom’un altyapısı olan Veri Akışı Erişimi (VAE) altyapısı birçok yerde daha hızlı ve fiber altyapıya geçtiği için Yapa altyapıdan daha iyi bir konuma gelmiştir. Yapa santrali daha uzağa taşındığı için hızlar daha da düşmüş ve VAE altyapıya geçmek istemek de kaçınılmaz olmuştur. Ancak YAPA altyapıdan VAE altyapıya geçmek çok da kolay olmuyor.

Hızınız yavaş olduğu için Turknet’e başvurduğunuzda size telefon numaranızın değişeceğini ve yeni bir numara tahsis edileceğini iletiyorlar. Tabii ki işyeri ya da evinizde yıllardır kullandığınız numara olduğu için de bırakmak kolay olmuyor. Numara değiştirmeye izin verirseniz yeni bir numara tahsis ediliyor ve VAE altyapıya geçiş birkaç gün içinde gerçekleşiyor. Ancak numaranızı kaybetmemek için iş biraz uzuyor.

Maalesef ki direkt olarak telefon numarası ve internet farklı bir operatöre taşınamıyor. Numarayı farklı bir operatöre taşımanız gerekiyor ki Türk Telekom’a taşımak da bayilerden değil Telekom müdürlüğüne gidilerek yapılabiliyor. Şuandaki pandemi şartlarında da gidip işlem yapmak, vaktiniz de yoksa oldukça meşakkatli. Burada özel telekom şirketlerine numarayı taşımak çözüm olabiliyor. Numaranızı farklı bir dijital operatöre taşıyarak koruma altına alabilirsiniz. Superonline, Netgsm gibi bir şirkete online olarak başvuru yapmanız mümkün. Sonrasında telefonu Türk Telekoma taşıyarak ya da yalın internet başvurusu ile tekrar Turknet başvurusu yapmanız gerekiyor.

İşin bu kadar uzamasının sebebi Türk Telekom olabilir. İşi kolaylaştırsa bu kadar uzamayacağı da aşikar gözüküyor. VAE altyapıdan YAPA’ya geçiş kolay iken tam tersi bu kadar zor olmamalı. Kolay gelsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir