Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz Ne Demek?

Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz Nedir?

Trafikte bulunan hususi araçların her 2 yılda bir, ticari araçların ise her sene muayeneden geçmesi gerekmektedir. Bu muayene Tuvturk istasyonlarında yapılmaktadır.

Araçlarda ağır kusur bulunuyorsa, bu kusurların giderilip tekrar muayeneye gelmesi gerekmektedir. 1 aylık bir süre verilmektedir. Araç ağır kusurlar ve emniyetsiz olarak adlandırılan durumlar bulunduruyorsa rapor üzerine büyük yazıyla Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz ibaresi yazılmaktadır.

Muayene tekrarı için verilen 1 aylık süre; izin verilen en uzun süreli tamir süresidir. Bu süre, kesinlike aracın trafikte serbest olarak dolaşmasına hak vermemektedir. Ağır Kusurlu ve Emniyetsiz bulunan tüm araçların, mümkün olan en kısa sürede bu kusurları giderip tekrar muayene istasyonlarına gelmesi gerekir. Muayeneye giren araçlardan muayenesi Ağır Kusurlu veya Emniyetsiz sonuçlanan araçların muayene raporlarına “Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz” ifadesi yazılır.

Trafik polisi Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz ibaresini gördüğünde uyarır ve en kısa sürede tekrar muayene istasyonunu gidilmesi gerektiğini belirtir. Bu durum can ve mal güvenliği için de oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın