Elektronik Cihazlar Uykusuzluk Yapıyor!

Uzmanlar, cep telefonu, tablet, TV gibi cihazların yaydığı ışınların etkisiyle birlikte uyku sorunları oluşturduğunu bildiriyor. Teknolojik cihazlar, uykuya dalma güçlüğü, gece sık uyanma ve sabah yorgun uyanma gibi sorunlara yol açabiliyor. Elektronik cihazların masum olduğunu kimse söyleyemiyor.

Uyku Derneği (UYKUDER) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zerrin Pelin, teknolojik cihazların uyku problemlerine neden olduğunu söylüyor. Cep telefonu, tablet ve televizyon gibi mavi ışık yayan cihazlar, uykuyu kontrol eden hormonlardan biri olan melatonin üzerinde olumsuz etki yarattığını belirtiliyor.

Prof. Dr. Pelin, melatoninin karanlıkta salgılanan bir hormon olup 21.00-00.00 saatleri arasında en yüksek miktarda salgılanma gösterdiğine dikkati çekerek, “Mavi ışığa yoğun olarak maruz kalan kişilerde melatoninin tepe noktasına ulaşma zamanı gecikmekte, bu kişilerde uykuya dalma güçlüğü gözlenmektedir” diyor.

Çok uzun süre cep telefonu kullanan kişilerin, gece uyku bölünmesi, gündüz uyku hali gibi uyku sorunlarının çokça yaşadığı belirtiliyor. Teknolojik cihazları maalesef ki hayatımızın her anında ve gereksiz olarak, eğlence amaçlı kullanabiliyoruz. Cep telefonu ve diğer elektronik cihazların uygun sürelerde kullanılması ve mümkün olduğunca uzak durulması sağlık açısından da faydalı olacaktır.

cep-telefonlari

Bir Cevap Yazın