Google Glass’taki Virüs Tehlikesi

Google’ın Glass adını verdiği en sıradışı yeni ürünü, her ne kadar henüz piyasaya çıkmış olmasa bile sık sık gündemi meşgul ediyor. Gözlük şeklinde tasarlanmış ve gözünüzün önündeki dünyayla etkileşim kurabileceğiniz bir mini bilgisayardan ibaret. Kendine has kullanım şekli birçok fırsatı da beraberinde getirecek gibi görünüyor. Örneğin yolda yürürken göz ucuyla web sitelerine göz atmak, hava durumu veya haritaya bilgilerini görüntülemek, metroda kitap okumak, mesajlarınıza bakmak, telefonla birilerini aramak ve daha neler neler.

İşte bu cihaz daha piyasaya çıkmadan zararlı yazılımların hedefinde olmaya başlamış bile. Olayın gerçekleşme şekli de ilginç. Google Glass üzerinde yer alan bir özellik, baktığınız yerde kare kod olarak bilinen barkodların okunabilmesini sağlıyor. Eğer bu koda özel bir yönlendirme eklerseniz, gözlüğü kullandığı Android sürümü üzerinde yer alan açıktan faydalanabilecek bir web sitesine yönlendirmeniz mümkün oluyor. Böylece uzaktan gözlüğü ele geçiren kişi kurduğunuz iletişimi denetim altına alabiliyor, yani kabaca “dünyayı sizin gözünüzden görebiliyor.”

google-glass-kullanimi

Yeni nesil etkileşime dayalı teknolojik cihazların böyle ilginç güvenlik açıklarıyla baş etmek zorunda kalması ilginç bir konu. Sadece baktığınız yerden virüs kapma ihtimali ise işin gelebileceği en uç noktalardan biri olsa gerek. Neyse ki Google bu açığı kapatmış durumda, ama yenilerinin gün yüzüne çıkmaması için hiçbir sebep yok.

Bir önceki yazımız olan Kullandığınız Telefon Kişiliğinizi Yansıtıyor başlıklı makalemizde Kullandığınız Telefona Göre İnsanlar, Kullandığınız Telefona Göre Kişiliğiniz ve Telefon Markasına Göre İnsanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close