HEPA Filtre Nedir ve Neden Önemlidir

“Bir elektrikli süpürge filtresi kadar iyidir” sözü önemlidir. HEPA filtrenin önemi halen ülkemizde çok iyi anlaşılmamıştır. HEPA filtrenin ve filtrelemenin önemini ve HEPA filtre çeşitlerini anlatan yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

Evlerimizin içindeki kirliliğin büyük çoğunluğu aslında gözle göremediğimiz kirliliktir. Ağır olan kirler ve tozlar yer çekiminin etkisiyle yere düşerken hafif olanlar havada asılı kalırlar. Havada olan tozun çoğunluğu gözle görülemez ve bu tozun doğru bir elektrikli süpürge ile vakumlanması gerekmektedir.

Böyle bir durumda, süpürgenin etkili olabilmesi, kiri ve tozu çekebilecek yeterli emiş gücüne sahip olmasına ve çektiği kiri ve tozu filtreleyerek hapsedebilmesine bağlıdır. Bir elektrik süpürgesi eğer kir ve tozu yeterince filtreleyemezse mikroskobik büyüklükteki gözle görülemeyen partiküller havada asılı kalır ve sonrasında evdeki eşyaların üzerine yağar. Havada asılı halde kalan toz ve kirin solunması, alerjik hastalıkları olanları ve astımı olan kişileri olumsuz etkiler.

HEPA filtreli elektrik süpürgeleri, gözle görülmeyen kirin temizlenmesinde kullanılan filtredir. EPA filtre verimli partikül filtresi anlamına gelir. HEPA ise, yüksek verimli partikül filtresinin kısaltılmışıdır. HEPA filtreli bir süpürge alırken aşağıdaki konulara dikkat edilmelidir çünkü her HEPA aynı değildir;

HEPA filtre mutlaka motordan sonra yer almalıdır ki dışarı temiz hava verebilsin.

HEPA filtre ve elektrikli süpürge hava sızdırmaya karşı korumalı olmalıdır ki kirli hava dışarı sızmasın.

HEPA filtrenin toplam filtreleme alanı büyük olmalıdır ki daha verimli çalışabilsin. Bunların haricinde,HEPA filtrenin koruma düzeyi de çok önemlidir. HEPA 14 filtre 100.000 taneciğin yalnızca 5’ini dışarı verirken, HEPA 10 filtre 15.000 taneciği dışarı verir. Nilfisk Elite modelinde en yüksek korumaya sahip HEPA 14 filtre kullanılmaktadır. Yani Nilfisk Elite modeli, evinizdeki havanın %99,995’ini temizler!

SINIF VERİMLİLİK​ TOZ TANECİĞİ​ – 100.000 toz taneciği içinde
​HEPA 14 ​%99,995 ​max. 5 toz taneciği
​HEPA 13 ​%99,95 ​max. 50 toz taneciği
​HEPA 12 ​%99,5 ​max. 500 toz taneciği
​HEPA 11 ​%95 ​max. 5000 toz taneciği
​HEPA 10 ​%85 ​max. 15000 toz taneciği

HEPA-filtre-nedir

Bir Cevap Yazın