Sağlık Ocaklarının Hizmetleri

Sağlık ocakları yıllardır insanlara yakın yerlerde sağlık alanında hizmet veriyor. Tüm çalışmalar ücretsiz olduğu için uygun saatleri bilmediğiniz takdirde uzun süre sırada beklemeniz muhtemel. Bilhassa öksüren, aksıran insanların olduğu bu ortamda korumasızca kaldığınız zaman da hasta değilseniz de hasta olabilirsiniz.

Sağlık ocaklarında aşılar, iğneler ücretsiz yapılıyor ve bazı mühim ilaçlar hastalara kayıt tutularak ücretsiz veriliyor. Örneğin aile planlamasında kullanılan ürünlerin dağıtımı bu şekilde yapılıyor. Maddi durumu kötü olan insanlar artık eskisi gibi önlenemez şekilde çoğalmıyorlar.

Bir önemli farklılık ise artık sağlık ocakları çeşitli kurslar için veya işe girişlerde istenen sağlık raporlarını vermiyor. İyi mi oldu kötü mü yorumu kişiye göre değişir. Hiç bir muayene yapılmaksızın ücret almadan insanların yüzüne bakılarak bir kağıda imza atılıyor ve “işe uygundur.” raporu veriliyordu. Yine işe girişlerde sağlık raporu istenmeye devam ediyor ancak hastanelere gidilip 25-30 TL’den başlayan ücretleri verip kağıdı alacaksınız. Hastanedeki doktorların ruh haline bağlı olarak belki muayene yapılacak belki de yapılmayacak.

Sağlık ocaklarındaki aile hekimlerine muayene olabilmek için yeni sisteme göre internet üzerinden veya telefonla randevu alınması gerekiyor. Randevu almadan da hastalara bakan sağlık ocakları bulunuyor.

İnternetten randevu almak için http://e-hastanem.com adresine girebilirsiniz. Telefonla randevu için ise 182’yi arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Anna Kendrick Kimdir? başlıklı makalemizde Anna Kendrick Biyografisi, Anna Kendrick Boyu Kaç Cm? ve Anna Kendrick Burcu Ne? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın