WD40 Nedir? Nerelerde Kullanılır?

WD 40 pas çözen, pastan koruyan, temizleyen, yağlayan, çok amaçlı bir sprey. Laboratuvar çalışmaları sırasında 40. deneyde son şeklini alınca adı o an verilmiş. Çok geniş kullanımı olan ödüllere sahip popüler bir üründür.

Endüstride kullanılmaya başlamasından bir kaç yıl sonra, 1958 yılında, işçilerin bu maddeyi evlerinde kullanmak üzere gizlice eve götürdükleri fark ediliyor ve bu yürütme hareketinden alınan ilham ile firma, maddeyi basınçlı kutular içinde ev kullanımı için de satmaya başlıyor.

1962 yılında, içerisinde astronot John Glenn ile dünyanın etrafını dönen Friendship VII uzay gemisi ve onu fırlatan Atlas füzesi WD-40 tabakası ile kaplanıyor. 1969 yılında ise şirket bu çok ünlü ürünü nedeni ile ismini değiştirip WD-40 yapıyor.

WD-40 bugün, dünyada 187 ülkede ve haftada 1 milyon kutudan fazla satılıyor. Tek başına çalışan bir üretim uzmanı gizli içeriği birbirine katıyor.

– Çıkmayan yapışkanlı etiketleri yerinden kolayca çıkarmaya
– Donmuş araba kilidi ve kapılarını açmada
– Kapı ve pencere gıcırtıları, çekmece ve rayları
– Her türlü yağlama işleminde hızlı çözüm
Paslanmış parçalarda pas çözücü olarak
– Otomobillerde fren diskleri
– Otomobillerde motor temizlemede
– Off-road, atv tutkunları için off-road sonrası yıkama-yağlamada
– Paslanması muhtemel parçalarda
Motorsiklet sahipleri için hareket eden parçaların her kısmına rahatça uygulanabilir.

Yukarıda sıraladığımız daha da çok sıralanacak yararı olan 1953 yılından bu yana kullanılan bu sprey ‘çok amaçlı‘ deyimini doğruluyor. Atölyelerde kutu kutu bulundurulan bu sprey ne yapamıyor diye düşünmek gerekiyor. Ki söylenilene göre 20 bin‘den fazla kullanımı varmış bu ürünün.

Bir önceki yazımız olan Tp-Link Td-854w 80 Port Modeme WAN Tarafından Erişim İçin Kullanılmaktadır Sorunu Çözümü başlıklı makalemizde 80 Port Modeme WAN Tarafından Erişim İçin Kullanılmaktadır ve Tp-Link Td-854w Port Açma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close