Cam Filmi İçin Karar Verildi!

cam filmi tasarisiCam filmi ile ilgili oldukça haber yayınlandı ve sonunda nihayete erişildi. Cam filmi konusunda son nokta koyuldu. Merakla beklenen kararlar sonrası araç sahipleri araçlarındaki cam filmlerini bu değişikliğe uygun olarak değiştirmesi gerekecektir.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta yaptığı toplantı sonucunda cam filmlerine yönelik kesin karar alındı. Buna göre araçların ön camına film yapılabilmesi için geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartı aranacaktır.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta yaptığı toplantı sonucu Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 14. maddesinde yapılması olası değişiklikler tasarı haline getirildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’na sunulan tasarıya göre, “Araçların ön camına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamaz. Sürücünün 180 derece ön görüş alanı içerisinde sağ ve solunda kalan yan camlara cam filmi ile birlikte camın toplam ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilir” denilmektedir.

Oluşturulan bu tasarıda sürücünün arkasındaki camlara film uygulanabileceği kaydedilirken, uygulacak filmlerin camın ışık geçirgenliğinin yüzde 70’in altında olması gerektiği belirtildi. Yolcu taşıma araçlarında ise acil çıkış camlarına film kesinlikle uygulanamayacaktır.

Değişikliğe göre 1 numaradan daha yüksek film yasak olacaktır. Artık araçlarda cam filmi yasak mı değil mi tartışmaları da son bulmuştur. Araçlarında daha az ışık geçirgenliğine sahip film bulunanların filmleri sökmesi ve değiştirmesi gerekecektir. Film bulunmayanlar ve söktürenler de cam filmi yaptıracak ise %70’ten daha az geçirgenliğe sahip film yaptırması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın