İnternette Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!

İnternet günümüzde hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. İnternet üzerindeki işlemler bizim hayatımızı kolaylaştırırken kullanımın artması kötü amaçlı olan kişilerin de iştahını kabartıyor.

İnternet sitelerinden alışveriş oranı günden güne artmakla beraber bu artış güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. Fiziksel kartla alışveriş işlemlerinde Chip & Pin sistemi aktifken ve şifresiz işlem yapılamazken internette şifresiz işlem yapılabilmesi büyük bir yanlış.

Kredi kartlarının 3D secure mesajla doğrulama olmadan da internette kullanılabilmesi alışverişleri oldukça güvensiz bir hale getiriyor. Bankalar hali hazırda bu sıkıntıyı çözmek için henüz bir adım atmış değil.

Kartınızı sadece 3D ile alışverişe açık tutmak maalesef ki mümkün olmuyor. Klasik işlemlere Klasik işlemlerin de hiçbir güvenliği yok ve bilgilerin ele geçirilip izinsiz kullanım sonrası itiraz işlemleri zaman alıyor.

Güvenlik konusunda önerimiz kredi kartınızı internet alışverişlerine kapatın. Bu demek değil ki kullanmayın, kartınızı kapatın ve kullanacağınız zaman kartınızı internet kullanımına açın. İnternet bankacılığı üzerinden bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanmıyorsanız da telefon bankacılığı ile kartınızı internet alışverişine kapatıp açabilirsiniz. İnternet alışverişine kapatıp açma yöntemi en güvenli yöntemdir ve tavsiye etmekteyiz.

Önerimiz sadece güven veren sitelerden alışveriş yapmanız. Kredi kartının güvenliği için klavye ile kredi kartı numaranızı yazmak yerine sanal klavye ile tuşlama yapılmalıdır. Alışveriş yaptığınız internet sitesinde SSL güvenlik sertifikası olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Bankalar bu gibi durumlardan dolayı oldukça fazla zaman kaybetmektedir. İlerleyen zamanlarda da güvenlik önlemlerini artıracaklardır. 3D harici işlemin önü acilen kapatılması gerekmektedir.

internette-kredi-karti-guvenligi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir