Korkutan İstanbul Depremi Açıklaması: Fayın Tamamı kırılırsa…

Milliyet’in yapmış olduğu haberde; Jeoloji Profesörü Selim İnan’ın, beklenen İstanbul depremiyle ilgili açıklamaları korkuttu. Marmara Denizinde bulunan fay hattının 220 kilometre olduğunu belirten Prof. Dr. İnan, “Marmara Denizinin içindeki fay hattının tamamı kırıldığı zaman 8’e yakın bir deprem üretebilir” dedi.

istanbul depremi aciklamasi

Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim İnan son depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalarda İstanbul ile ilgili çarpıcı öngörüler mevcut.

Yapılan açıklamalar şu şekilde özetlenebilir: “Marmara Denizinin içindeki fay hattının tamamı kırıldığı zaman 8’e yakın bir deprem üretebilir. Çünkü Marmara’daki fayın uzunluğu 220 kilometre. Ama parça parça kırılırsa, 100-110 kilometre uzunluğunda bir parça olursa o zaman üretebileceği deprem 7,5 a yakın bir deprem olabilecektir. 1999 Marmara depreminde 2,5 metreye yakın tsunami dalgaları da oldu. Dolayısıyla bu bölgede tsunami dalgaları da olabilir” şeklinde açıklamalar yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir