Zülüflü İsmail Paşa Hain Mi?

Zülüflü İsmail Paşa Payitaht Abdülhamid dizisi sayesinde merak edilen kişilerden biri oldu. Zülüflü İsmail Paşa hain mi ?

zuluflu ismail pasa hain mi

Bu paşa hanedan üyesi değildir ve şehzadelik hakkı da yoktur. Bu sebeple de Osmanlı tahtına çıkabilme hakkı da olmamıştır. Bilindiği üzere Osmanlı Devleti’nde hanedan üyesi olabilmek için, ilk şart sarayda doğmuş olunması gerekmektedir. Padişahların eşlerinden biri, herhangi bir sebeple saraydan uzakta başka biri ile evlenirse, öncesinde padişahtan hamile kaldığı ortaya çıksa bile; dünyaya gelen çocuk padişah ile ilişkilendirilse bile; erkek, şehzadelik; kız ise sultanlık hakkını kaybetmektedir.

Dizide işlenilene göre Zülüflü İsmail Paşa, Abdülmecid Han’ın, Abdülhamid Han’ın tahta geçmesi koşulunda imzalattığı belgede ekber ve erşad sistemine göre akıl sağlığı yerinde olup yaşça büyük olana tahtı devretmesi karşılığında tahta geçtiğini gösteren belgeyi öğrenir ve bu saatten sonra yabancı güçlerin himayesine girmeyi kabul etmekle etmemek konusunda kararsız kalır ve kendisine takdim edilen gizli belgeleri Sultan Abdülhamid Han’a vererek ve de devleti parçalamak isteyen para baronların isteklerini yerine getirerek yaşamını sürdürmektedir.

Zülüflü İsmail Paşa’nın hain olduğu ve baronlara ve Yahudilere hizmet ettiği gibi söylentiler olsa da konuyla ilgili kesin bir bilgi bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir