Google Play’de Türk Kullanıcılarının Yorum Rezaleti

“Çok iyi, çok güzel bi oyun görünsün diye bir veriyorum…”, “Sırf görün diye bir verdim. Muhteşem oyun.”, “Görünsün diye 1. Oyun 5 yıldızı hak eder. kesin indirin.”

Yukarıda da görebileceğiniz gibi Google’ın gruplama algoritması çoğunluğun görüşüyle çelişen bu yorumlara, puanlara daha çok görünürlük veriyor ve öne çıkarıyor. Haliyle böyle olunca, Türkçe Play Store’da yalnızca kullanıcılar için değil, geliştiriciler ve yayıncılar için de önemli olduğu düşünülmeden gönderilen bu yorumlar yalnızca kısa süreli bir şöhret uğruna olabilir mi? Tam olarak yapılan sevdikleri uygulamalara 1 yıldız vermek.

Az yıldızlı yorumlar daha yukarıda yer aldığı için, bu açıklıktan faydalanmak da klavye canavarları için kolay bir hal almış. En ünlü ve popüler uygulama ve oyunların yüzbinlerce yorumları arasında verilen 1 yıldızlarla puanlarını düşürmek zor, ancak küçük çaplı ve gelişmekte olan uygulamalar için zarar verici hal alabiliyor. Örneğin 5.000-10.000 kullanıcısı olan bir uygulama için verilen bu kötü puanlar indirmek isteyen kullanıcılar için yanıltıcı olabilir ve uygulamada emeği geçenler için büyük haksızlık olacaktır.

Türkçe Google Play Store’da söylemesi bile kötü ama trend haline gelmiş gibi gözüküyor. En yakın zamanda Google tarafından buna bir çözüm bulunacağını umuyoruz. Yoksa geliştiricilerin uygulamalarını, Türklerin yorumlarına, değerlendirmelerine kapatmak istemesi olası.

play-1-yildiz
“Ben beğendim üstte gözüksün diye bir verdim yoksa harika”
Eğer bu REZİLLİK değilse nedir?!?

Türkçe Play Store’da ufak bir gezintiye çıkacak olursanız çoğu uygulama altındaki yorumlarda bu durumu görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Okullarda Performans Ödevi Kalkıyor! başlıklı makalemizde Performans Ödevi Kaldırılacak Mı, Performans Ödevi Kaldırıldı Mı ve Performans Ödevi Kaldırılıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close