Parti Üyeliği Nasıl Silinir?

Çeşitli nedenlerle bir siyasi partiye üye olmanız durumunda daha sonra ayrılmak isteyebilirsiniz. Ayrılmak istemenin nedeni de memurluğa başvurmak olabilmektedir. Herkesin merak ettiği bir şey ise parti üyeliği nasıl silinir ? konusudur. Siyasi parti üyeliğinden ayrılmak istiyorsanız bunu gerçekleştirmenin birkaç yolu vardır. Üyelik çok kolay olsa da ayrılmak o kadar kolay değildir. Siz bir parti bürosundan kolayca üye olabiliyorsunuz ancak iptal için dilekçe verdiğinizde de işleme almayabilirler.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Büroları’na dilekçe vererek istifa edebilirsiniz. Bu sadece Ankara’da bulunanlar için geçerli olup en hızlı yöntemdir. Eğer ki çok çok aceleniz yoksa bulunduğunuz yerdeki İlçe Seçim Kurulu ofislerine şahsen dilekçe ile müracaat ederek Yargıtay’a gönderilmek üzere dilekçe verebilirsiniz. Bu işlem de ortalama 10 gün sürmektedir. Parti üyeliğinden istifa dilekçesini aşağıdan indirebilirsiniz. Bu dilekçe basılı halde İlçe Seçim Kurulu merkezlerinde de mevcuttur. Dilekçe 2 adet olarak gerekmekte olup 2 adet de kimlik fotokopisi ek olarak eklenmelidir.

Aşağıdaki linkten parti istifası dilekçesini temin edebilirsiniz.

https://www.yargitaycb.gov.tr/sayfa/siyasi-parti-uyeligi/documents/yeniilcematbu.pdf

Eğer ki bir memuriyete başlayacaksanız ve çok acil bir durum ise en hızlı şekilde iptal edilmesi için Notere gidip hazır dilekçeyi doldurup parti merkezine tebligat gönderebiliyorsunuz. Bu şekilde yapıldığında hemen parti merkezinden işlem yapılıyor ve hızlı bir şekilde istifa etmiş oluyorsunuz. Bu işlemin 100 TL gibi bir ücreti olup acil durumlarda en hızlı olacak yöntemdir. Ortalama 1 hafta içinde üyeliğiniz silinecektir. Üyeliğiniz E-devlet üzerinden görünmekte olup silindiğinde de E-devlet üzerinde parti üyeliğiniz yoktur şeklinde bir yazı görebileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Anna Kendrick Kimdir? başlıklı makalemizde Anna Kendrick Biyografisi, Anna Kendrick Boyu Kaç Cm? ve Anna Kendrick Burcu Ne? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close