USB 3.1 Geliştirilmeye Hazır

Yeni nesil bilgisayarlarda hızla yaygınlaşan USB 3.0 bağlantılarının yerini yakında 2 kat daha hızlı olan USB 3.1 bağlantıları alacak.

Özellikle son birkaç yıl içinde satın aldığınız bilgisayarın üzerinde yer alan USB girişlerinden bazılarında, içerdeki plastiğin siyah yerine mavi olduğunu fark etmişsinizdir. İşte o mavi renk ilgili USB yuvasının USB 3.0 olduğuna işaret ediyor. Bu mavi yuvaya USB 3.0 uyumlu sabit diskleri veya bellekleri bağlayacak olursanız, veri kopyalama ve kayıt işlemlerini siyah yuvalara kıyasla çok daha hızlı gerçekleştirebildiğinizi göreceksiniz. Her ne kadar bu rakamları pratikte görmeniz pek mümkün olmasa da USB 3.0’ın kurumsal olarak 5 gigabit veri aktarım kapasitesi var. Bu da saniyede 1 CD’yi dolduracak kadar bilgiye karşılık geliyor.

usb-3.1-teknolojisi-ve-hizları

İşte bu becerikli aktarım sistemi şimdi de USB 3.1 güncellemesine hazırlanıyor. USB 3.0 Promoter Group’un yaptığı açıklamaya göre USB 3.1’in özellikleri tanımlandı ve teknoloji artık geliştirilmeye hazır. USB 3.1în getireceği en büyük yenilik ise doğal olarak hız artışı olacak. bu kez vaat edilen hız saniyede 10 gigabit. Bu da bugün Intel’in Thunderbolt standardıyla sunulana eşit. Tabii Intel’in Thunderbolt’un hızını 20 gigabite taşıyacak olan güncelleme planlarını saymazsanız. Kablolar üzerinden bu hızda akan veriyi yazmaya yetişebilmek için de yüksek performanslı SSD şart. İşte insanı böyle adım adım masrafa sokuyorlar.

Bir önceki yazımız olan E-5te Hız Limiti Artıyor! başlıklı makalemizde e-5 hız limiti artıyor, e-5 hız sınırı 90 ve e-5 hız sınırı artıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close