Yolunuz Şile’ye Düşerse Park Cezalarına Aman Dikkat

Şile İstanbul’a bağlı Marmara Bölgesi’nin kuzey doğusunda Karadeniz kıyısında şirin bir ilçedir. Yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist burayı ziyaret etmektedir. Doğal güzelliğiyle, güzel kumsalıyla, feneriyle gezilesi bir tatil yeridir.

Bir Şile hayranı olarak birkaç kez ziyaretim oldu. Her şeyiyle güzel bir yer fakat buranın en büyük sorunlarından biri ise otopark sorunu.  Düzgün bir otopark alanı bulunmamakta ve yaz aylarında birkaç günlüğüne gelen burayı bilmeyen birçok misafir de park alanı sıkıntısı yaşamaktadır. Terminal denilen çarşının girişinde çapraz şekilde araç koyulacak alanlar mevcut ve çoğunlukla da bu alanlar doludur. Üstüne üstlük bu alanların içerisinde birçok yerde de “Engelli park yeri” mevcut. Bu tabelaların önünde 2 araçlık engelli alanı bırakılmış. Bu tabelanın sağına veya soluna araç park ederseniz aracınız çekiyor…

Birkaç kez buraya yolum düştü ve engelli tabelasının olduğu yerlerden araç çektiklerini ve  birçok insanı mağdur durumda bıraktıklarına şahit oldum. Ayrıca yol kenarında 1 araç varken 2. bir aracı yanına çekerseniz hemen bir trafik polisi beliriyor ve park cezası kesip gözden kayboluyor. Şehrin her yerinde engelli park yerleri ve engelli rampaları bulunmasına rağmen buraya park eden bir engelli aracı da göremedim. Ki Şile’de 1 tane dahi engelli aracı göremedim. Yaya geçitleri de birçok yere yapılmış, buraları kimse kullanmamasına rağmen buraya park edilen araçlar hemen çekilip ceza kesiliyor.

Uzun lafın kısası bu ilçede çok sayıda trafik polisi var. Ve Şile’yi bilmeyenler, yabancı olanlar genelde bu engelli park yeri, yaya geçidi ve bir aracın yanına 2. aracın park edilmesi gibi durumlarda cezayı yiyor. Tabi ki yerliler bu tuzakları biliyor ve tuzağa düşmüyor. Bu şekilde tuzakla bir kazanç uygulamasını etik bulmuyorum. Eminim ki Şile yüz ölçümüyle en çok trafik cezası kesilen yerdir ve yüz ölçümüne göre Trafik Vakfı en çok hasılatı buradan kazanıyordur. Gözümün önünde onlarca araç çekilde veya ceza yazılıp gidildi. Şile’ye kendi aracınızla gidecekseniz aracınızı çok güvenli bir yere ve sorarak park ediniz!

Bir önceki yazımız olan Trafikte Google Glass Kullanmak Yasaklandı! başlıklı makalemizde Google Glass ve google glass yasaklandı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın