Fijital Pazarlama Nedir?

fijital pazarlama nedir

Dünyada pazarlama o kadar hızlı gelişip değişiyor ki sürekli pazarlama stratejisini değiştirmeniz gerekmekte. Fijital Pazarlama dünyada yaklaşık olarak 5 yıldır kullanılsa da ülkemizde bu kavram yeni yeni duyulmaya başlanıyor.

Fijital Pazarlama nedir ? Dijital ve fiziksel pazarlamanın birleştirilmesi ile oluşturulan bir kelimedir. Dijital dünyadaki pazarlama kampanyaları ile geleneksel medya kampanyalarının birleşmesi ile oluşmaktadır. Bu pazarlama yöntemi ile markalar, tüketici ve ürünler arasındaki fiziksel ve dijital dünya arasında köprü oluşturulması amaçlanmaktadır.

2-3 senedir duyulmaya başlanan bu kavram, fiziksel ve dijital deneyimi harmanlayarak tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşılmasını sağlayacak yöntemlerden biridir.  Uygulamalar, web siteleri, dijital satış noktaları ve geleneksel pazarlama yöntemleri birleştirilerek alıcılar etkilenmek istenmektedir.

Son kullanıcı ile yüz yüze gelen sektörden olan restoranlar, marketler, oteller gibi için oldukça faydalı olabilmektedir. Özellikle mobil uygulamalarla lokasyon bazlı olarak kampanyalar, bildirimler göndermek şeklinde kullanılabilmektedir. En yakın mağaza aramak kullanıcılar tarafından artık sıkça kullanılmaktadır. Lokasyon bazlı reklamlar da artık çok daha fazla değer kazanmıştır.

McDonald’s’ın Pick N Play olarak adlandırdığı ve açık havada tabeladan mobil telefonları ile oyun oynayarak ve ödüller kazanarak pazarlama yapılmıştır ve çok başarılı olmuştur. Aynı şekilde Starbucks restoranları da Pokemon Go ile işbirliği yaparak oyuna özel ödüller vermiştir. C&A mağazalarında da elbise askılarına beğeni ekranı eklenerek ürünlerin beğenilme oranı ölçülmüştür.

Fijital Marketing yani fijital marketing kavramı sizce de hayal gücünüz kadar geniş değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir