İstanbul’un Eyüp İlçesi Eyüpsultan Oldu

İstanbul’un Eyüp İlçesi Eyüpsultan Oldu

eyup ilcesi eyupsultan oldu

İstanbul’un Eyüp ilçesinin isminin “Eyüpsultan” olarak değiştirilmesi için TBMM İçişleri Komisyonu’na bir kanun teklifi sunulmuştu. Teklifin, tasarıyla birlikte görüşülmesi önergesi oylanarak kabul edilmişti.

3 Kasım 2017 tarihli ve 30229 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7039 Sayılı Nüfus Hizmetleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 36.maddesi uyarınca, İstanbul ili Eyüp İlçesinin ismi “Eyüpsultan” olarak değiştirildi.

Kanun teklifi, İstanbul Milletvekilleri olan Hayati Yazıcı, Ayşe Nur Bahçekapılı, Mehmet Muş, Hüseyin Bürge ve Haydar Ali Yıldız’ın imzalarıyla verilmişti.

Eyüp Sultan Hazretleri İstanbul’un fethinin manevi komutanı olarak milletin gönlünde önemli bir yeri olan sahabe Halit Bin Zeyd Ebu Eyyüp El-Ensari Hazretlerinin defnedilmiş olduğu ilçedir.

İlçenin adının herkes tarafından “Eyüpsultan” olarak bilinmesine rağmen ilçenin resmi adı olan “Eyüp” isminin Eyüpsultan isminde bulunan önemi ifade etmede yetersiz kaldığı belirtilmiştir. Teklifte, ilçe isminin herkes tarafından bilinen ve daha özel olan ismiyle anılması ve milletin kültür, inanç ve milli değerlerinin yaşatılması amacıyla Eyüp isminin “Eyüpsultan” olarak değiştirilmesinin istendiği belirtilmişti. 3 Kasım 2017 tarihinden itibaren de ilçenin adı Eyüpsultan şeklinde resmi olarak değiştirilmiştir. Bütün resmi ve özel yerlerde artık Eyüp ile söylendiği şekilde Eyüpsultan ilçesi olarak geçecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir