2 Kış Lastiği Yeterli Mi?


2 Kış Lastiği Yeterli Mi?

2 kis lastigi yeterli mi

Kış geldi ve artık araç sahipleri önceki yıllara göre daha da bilinçlendiği için kış lastiği kullanma oranı arttı. Tabi ki kışın kış lastiği kullanımı ticari araçlar için zorunlu iken hususi otomobiller için zorunlu değil. Ancak hususi olan otomobiller için de kış lastiğini kullanmayı tavsiye ediyoruz.

Tamam kış lastiğini kullanalım. Ama akıllarda 2 kış lastiği yeterli mi ? sorusu mevcut. Bunun sebebi de aliyet kaygısı. Bazı sürücüler 4 lastik maliyeti yüksek olduğu için kış lastiklerini sadece çekiş olan tekerleklere takıyorlar. Sadece ön lastiklere kış lastiği takmak veya çekiş arkada ise sadece arka lastiklere kış lastiği takmak ne derece doğru?

Sadece 2 lastiğe kış lastiği takmak sürüş dinamiklerini bozan bir uygulamadır. 2 kış lastiği kullanmak kalkış için yeterli olacaktır. Ancak virajlarda veya düz yolda küçük sarsıntılarda arka lastikler yetersiz kalacaktır. Fren durumlarında ve yokuş inerken arka lastikler kızaklanmaya başlayıp araç spin atabilir. Bu yokuş inme durumunda bazı deneyimli sürücler el frenini 2 diş çekip inmeyi dahi tavsiye etmektedir.

Yalnızca 2 lastiğe kış lastiği takmak virajlarda ve yokuş inmelerde tehlike oluşturabiliyor. 2 adet kış lastiği kullanıyorsanız ve eğer ki satın alabilme durumunuz varsa 2 adet daha almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Birçok sürücü 2 kış lastiği ile yaşadığı kaza deneyimlerini anlatmış ve birçok tehlike atlattıklarını belirtmiştir.

Eğer ki İstanbul gibi bir şehirde iseniz ve bütçeniz 4 lastik almaya yetmiyorsa dikkatli kullanarak 2 kış lastiği kullanabilirsiniz. Kesinlikle 2 lastiğe güvenmeyiniz, aracı yazın kullandığınız gibi kullanmayınız. Eğer ki kışı sert geçen bir şehirde yaşıyorsanız ve aracınızı sürekli kullanmak durumunda iseniz mutlaka ve mutlaka tehlike atlatmamak için 4 kış lastiği alınız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir