Süresiz Nafakada Yeni Gelişme!

‘Süresiz nafaka uygulamasında 5 yıl sınırı çözümü, bakanlıklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle 3. yargı paketine ertelendi. Süresiz nafaka uygulamasında artık takdir yetkisi hakimde olacak.

suresiz nafakada yeni gelisme

Yeni Yargı Reformu kapsamında, Adalet Bakanlığı’nın TBMM’ye sunacağı 2. Yargı Paketi’nde yer alan nafaka düzenlemesi üst sınırın belirlenmesi aşamasında takıldı. Adalet Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, üst sınır konusunda anlaşmaya varamadığı bu sebeple de düzenlemenin 3. Yargı Paketi’ne aktarılacağı açıklandı.

Adalet ve Aile bakanlığı olmak üzere, nafakada evlilik süresine bağlı olmaksızın nafaka ödeme alt sınırınında ortak kararla 2 yıl olarak anlaşıldı. Adalet Bakanlığı üst sınırın ne kadar evlilik süresi olduğuna bakılmaksızın 5 yılla sınırlı kalmasını talep etti.

Aile Bakanlığı ise üst sınırın 5 yıl olarak belirlenmesinin mağduriyetlere sebep olacağını ileri sürerek, evlilik süresi kadar olmasında ısrarcı oldu. Bakanlıklar arasındaki anlaşmazlıkla kördüğüm haline gelen sorunun çözüm noktası ise Cumhurbaşkanlığı olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, nafakanın üst sınırına ilişkin olası diğer durumları da masaya yatırarak son kararı verecek.

SÜRESİZ NAFAKA DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLÜYOR

Süresiz nafaka uygulamasında ise her iki bakanlık anlaşmaya vardı. Yani süresiz nafaka uygulaması kalkmayacak. Hakime bazı istisnai durumlar için, karar yetkisi verilecek. Örneğin bir hakim, kadının boşandığı yaş, çocuk sayısı ve engellilik gibi durumlarında süresiz nafaka kararı verebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir