iTunes Radyo Nedir? Nasıl Çalışır?

iOS 7’nin bugün itibariyle tüm iPhone ve iPad kullanıcıları tarafından sistem güncellemesi olarak yayınlanmasıyla birlikte yoğun ilgi gördü ve yoğun ilgi yüzünden sunucularda yoğunluk olduğundan ve güncellemenin inmesinin uzun sürmesinden şikayet etti. iOS 7’nin yeniliklerinden biri ise iTunes Radyo olarak belirtildi.

iTunes Radyo iOS 7’nin getirdiğini yeniliklerin arasında bulunuyor ama ne yazık ki Türkiye’den güncellemeyi yükleyen kullanıcılar iTunes Radyo’yu göremediler. Şimdilik sadece Amerika (U.S) bölge kullanıcılarının hizmetinde olan uygulama ilerleyen günlerde Türkiye’de de kullanılabilir. Ancak ki beklemenize gerek yok. Apple Kimliği ayarlarınızdan ülke/bölgenizi Amerika olarak ayarladığınızda iTunes Radyo’yu kullanabiliyorsunuz. Değiştirmek için; “Ayarlar > iTunes ve App Store > Apple Kimliği: … > Apple Kimliği Göster > Ülke/Bölge ” gidebilirsiniz.

itunes-radio

Apple’ın Türkiye’de ve diğer ülkelerde neden iTunes Radyo’yu kullanıma açmadığına gelecek olursak uygulamanın genel olarak müzik tarzları, sanatçı seçimlerine vs. bakarak Amerikan müzik kültürüne göre düzenlenip, sunulduğu ve diğer ülkelere kullanıma sunulduğunda yeterli olmadığı ve geliştirilmesi gerektiğinden böyle bir yol izlenmiş olabilir.

iTunes Radyo’ya cihazımızda Müzik bölümünden ulaşıyor ve içeride sol alt köşede Radyo olarak yer aldığını görüyoruz. Üstte seçme radyolar ve altta istasyonlarınız bulunuyor. Radyonun çalışma mantığı ise şöyle:
Kendi isteğinize göre; beğendiğiniz müzik tarzı, sanatçı ve parça adına göre kendi istasyonunuzu kendiniz oluşturuyorsunuz. Böylelikle normal bir radyoyu dinlerken beğendiğiniz parçaların çıkmasını beklemek yerine sürekli beğendikleriniz üzerinden gitmesini sağlıyorsunuz. Örneğin bir sanatçı, parça veya müzik türlerine göre yeni bir istasyon oluşturmak istiyoruz. İsteğimiz üzerine istasyon oluşturuluyor ve seçiminizle ilgili üzere şarkılar çalıyor. Eğer çalan şarkı beğendiyseniz “Bunun Gibileri Çal” diyerek benzer müzikleriniz ileride karşınıza çıkmasını sağlıyorsunuz. Bir de “Bunun Gibileri Çalma” ve “iTunes İstek Listesine Ekle” seçeneği bulunuyor. Ve tabii ki sağ üst köşede radyoda çalmakta olan beğendiğiniz şarkının iTunes üzerindeki ücreti bulunuyor ve telefonunuza ücret karşılığı şarkıyı indirebiliyorsunuz.

itunes-radio-apple

iTunes Radyo bir internet radyosu olduğundan şarkılar internet üzerinden anlık veri yüklüyor. Çalan şarkıları ileri ve geri saramıyorsunuz. Ancak şarkıyı atlamak isterseniz sıradaki şarkıya geçebiliyorsunuz. Bu da her dinlediğiniz şarkı için internetinizin kotasını kullandığı anlamına geliyor.

Bir önceki yazımız olan E-5te Hız Limiti Artıyor! başlıklı makalemizde e-5 hız limiti artıyor, e-5 hız sınırı 90 ve e-5 hız sınırı artıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir