Araçlarda Cam Filmi Yeniden Yasaklandı!

Araçlarda Cam Filmi Yeniden Yasaklandı!

cam filmi yeniden yasaklandi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değiştirildi.

Daha öncesinde yapılan yönetmelik değişikliği onaylı cam filmlerinin kullanılmasına izin veriyordu. Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle birlikte, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik öngürüldü. Buna değişikliğe göre, cam filmi ve renkli cam kullanımında Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63. maddesi esas alınacaktır. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddesi ise “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” şeklinde oldu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri, ulusal güvenliğe ilişkin endişeler nedeniyle bahse konu olan düzenlemenin yapıldığı bilgisini paylaştı.

İlgili bakanlık, 26 Ekim 2016’da yayımladığı yönetmelikle birlikte, bir yıl sonra yürürlüğe girecek şekilde sürücülerin araçlarına onaylı cam filmi takmasını, ön cam hariç olmak üzere serbest hale getirmişti. Yönetmelik değişikliğiyle birlikte, cam filmlerinin ışık yansıtma oranı için de çeşitli sınırlamalar getirilmişti. Böylece, 26 Ekim 2017 olan yürürlüğe girme tarihi gelmeden yeniden düzenleme yapılmış oldu. Böylece eski karar geçersiz hale geldi.

Mevcut durumda cam filmi tamamen mi yasak yoksa belirli koyuluk üzeri olan numaralar mı yasak kimse tam olarak bilmiyor. Bu belirsizlikte trafik polisleri neye nasıl ceza kesecek bilinmiyor. Önümüzdeki günlerde cezalar ve itirazlarla ilgili haberler almaya başlarız. Maalesef ki ülkemizde oturmuş bir düzen yok cam filmi konusunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir