Efes Pilsen Boykotu Neden Yapıldı?

efes pilsen boykot sebebiEfes Pilsen alkollü içecek şirketinin patronu bir açıklama yaptı ve sonrasında boykot başlatıldı.

Anadolu Grubu’na ait olan Efes Pilsen’in Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, yüksek vergiler nedeniyle evde bira üretiminin pazar paylarında ve bira satışlarında ciddi azalmaya neden olduğu açıklanmıştı. Şirketin 9 aylık faaliyet raporuna göre bira satışları geçen sene ülkemizde içinde yüzde 5.7 oranında düşerken, yurtdışı satışları ise yüzde 8 arttı. Satışların azalmasıyla birlikte vergi kaybı da oluştuğu ve devletin gerekli denetimi yapması gerektiği söyleniyordu.

İnternette çeşitli yerlerde Anadolu Efes’e ait tüm biralar istelenerek boykot çağırısı yapıldı. Boykotun ne kadar ses getireceği ve satışları nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Bira satışı düşüyor ama tüketim konusunda emin değilim. Bunun nedeni de evde bira yapımının artması. Çok ucuza alınan cihazlarla evde bira yapılıyor. Bugün 7.5 liralık biranın 4 lirası vergi. Evde bira üretimi vergi kaybına da neden oluyor. Bu konudaki görüşlerimizi yetkililerle de paylaştık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir